Η ΑΤΑΚΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ:

Ανανέωσε ο Κλάους στο ΠΑΟΚ!Φήμες ότι υπάρχει και μπόνους για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ...

Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Πελάτες....ερχόμαστε!

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 71-82 και πλέον κοιτάζει το ματς με τον οσφπ στο ΣΕΦ!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Παναθηναϊκός πέρασε και από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 71-82. Πλέον η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη στρέφει την προσοχή της στο ματς της Πέμπτης με τον πελάτη στο ΣΕΦ.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις τους και με τον Διαμαντίδη να ξεκινάει ζεστός, έφτασε γρήγορα για πρώτη φορά στο +6 (5-11) και στο 10-15.Το δεκάλεπτο τέλειωσε 20-24 υπέρ του ΤΡΙΦΥΛΛΙΟΥ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα για πρώτη φορά στο +10, όταν ο Παναθηναϊκός με επί μέρους σκορ 4-10 έκανε το 24-34 με τους Μαυροκεφαλίδη, Ράιτ, Κάρι και Ματσιούλις. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +14 χάρη σε ένα καλάθι του Λάσμε (31-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάσμε, πέτυχε γρήγορα 10 πόντους, έφτασε τους 16 στο ματς και ουσιαστικά κράτησε την διαφορά για τον Παναθηναϊκό την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να μειώσει στους 8 (45-53). Ο «δικέφαλος του Βορρά», προσπαθούσε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά δύο φορές κάτω από το -10, κλείνοντας και το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με -11 (50-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου την διαφορά στο +20 (56-76) και με τον Ράιτ την έφεραν στην μέγιστη διαφορά της στο +22 (56-78). Ο Παναθηναϊκός από εκεί και πέρα χαλάρωσε εντελώς ενόψει πελάτη και έτσι πέτυχε ακόμα τρεις πόντους, ο ΠΑΟΚ 15 και διαμορφώθηκε το τελικό 71-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 31-45, 50-61, 71-82
 ΠΑΟΚ: 18/37δίπ., 10/21τρίπ., 5/8β., 16-5ρ., 17ασ., 6κλ., 1κοψ., 14λ.
Παναθηναϊκός: 30/43δίπ., 4/17τρίπ., 10/10β., 22-8ρ., 17ασ., 7κλ., 6κοψ., 11λ.